Literka M… jak Małopolska!

2025-06-03
Komentarzy: 0

Region Beskidu Niskiego, w którym odbywa się wyścig Klasyk Beskidzki (21 czerwca 2025 z bazą na LKS Uście Gorlickie), to perełka Małopolski – tylko na terenie powiatu gorlickiego możemy spotkać tak dużą różnorodność kulturową i etniczną.

Charakterystyczny akcent w krajobrazie stanowią greckokatolickie i prawosławne cerkwie, będące częścią Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce – wiosną i latem ich duże, baniaste hełmy i brązowe ściany są z dala widoczne, odcinając się wyraźnie od zieleni pól. Najstarsze z cerkwi, m.in. w Owczarach i Kwiatoniu pochodzą jeszcze z XVII wieku i są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do pięknych przykładów architektury cerkiewnej należą także obiekty w Łosiu, Bartnem, Skwirtnem, Koniecznej, Hańczowej, Czarnej czy Gładyszowie wzniesiona na planie krzyża równoramiennego.

Z drugiej strony mamy, kościoły rzymskokatolickie znajdujące się głównie w północnej części powiatu gorlickiego. Najstarsze i najpiękniejsze z nich znajdują się w Binarowej i Sękowej. Obydwa obiekty wzniesione zostały na początku XVI w. i zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Miejscem, gdzie można poznać drewniane tradycyjne budownictwo Pogórzan, jest Skansen Budownictwa Ludowego w Szymbarku. Zobaczyć tu można m.in. kurną chatę, zabudowania gospodarcze, wiatraki, kuźnię, olejarnię, piec garncarski.

Do odwiedzenia tego regionu Polski nie tylko latem na Klasyk Beskidzki a również wiosną i jesienią, zachęca partner wyścigu Małopolska Organizacja Turystyczna.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *